Additional information
| Valve Size | 1 1/2 in |
|---|---|
| Electric Voltage | 115 VAC |
| Series | RTFE |
| Operator | 300 psi |
| Actuator Type | DE305 |
| Actuator Part Number | 4.60 in |
| Valve Type | 1 1/2 in |
| Thread Type | FNPT |
| Operating PSI (D) | 2 |
| Valve CWP | Brass |
| Porting Style | 1 1/2 |
| Port Opening Size | Actuator |
| Temperature Range - Media | -40 to 150 ºF |
| Temperature Range - Ambient | PTFE/Viton® |
| Addl Voltage | Electric |
| Weight | Ball |
| Body Style | Brass |
| Number of Ports | 5.18 in |
| Valve Body Material | FNPT |
| Valve Construction | Brass |
| Stem Seal Type | Nickel Plated Brass |
| Body Finish | Chrome Plated Brass |
| Ball Material | 3.12 in |
| Seat Material | RTFE/Viton |
| Seal Type | Full |
| Stem Material | EHH |
| A Dimensions | EHH27ATE25 |
| C Dimensions | 2 Piece |
| D Dimensions | 1.57 in |
| F Dimensions | 115 VAC |
| G Dimensions | 5.66 in |
| H Dimensions | 4.24 in |
