Additional information
| Actuator Features | -4 to 176 deg F (Low Temp and High Temp also available), 4X) to provide local and remote indication of valve position (2 SPDT switches)Life-time lubricated, high cycling, Quarter-Turn, rack and pinion |
|---|---|
| Actuator Type | HP052SR10F |
| Application | Agricultural and Food Processing, Alternative Energy and Fuel Production, Bulk Product Movement, Chemical Processing, Compressed Air Services, Condensate Removal, Coolants, Degreasing, Demineralizers, Dewatering and Sludge Movement, Effluent Lines, Filling, Filtration Systems, General Chemical Applications, Hydraulic/Pneumatic Systems and Lifts, Ink Spraying and Cleaning, Line Purge, Machine Cooling, Material Flow, Mixing, Municipal Service, Natural Gas and Oil Production, Pickling, Plating, Solid and Liquid Waste Control, Steel Mills, Washdown |
| Ball Material | 316 Stainless Steel |
| Body Finish | Stainless Steel |
| Body Style | 2 Piece |
| CROSS REFERENCE ITEM | P2S21AJUSR0209FA4 |
| Number of Ports | 2 |
| Operating PSI(D) | 500 psi |
| Operator | Actuator |
| Pneumatic Actuator Accessories | Pilot Solenoid 12 VDC |
| Pneumatic Actuator Type | Spring Return – Fail Open |
| Port Opening Size | 1/4 |
| Porting Style | Full |
| REPLACEMENT OR OBSOLETE ITEM | OBSOLETE |
| Seal Type | PTFE/Viton® |
| Seat Material | RTFE/PTFE |
| Series | P2S |
| Stem Material | 316 Stainless Steel |
| Stem Seal Type | PTFE/Viton® |
| Temperature Range - Standard Temp Actuator | -4 to 176 ºF |
| Temperature Range - Low Temp Actuator | N/A |
| Temperature Range - High Temp Actuator | 5 to 302 ºF |
| Thread Type | FNPT |
| Valve Body Material | Stainless Steel |
| Valve CWP | 1000 psi |
| Valve Construction | Stainless Steel |
| Valve Features | 125WSP Sized for 500psid (1/4"-1") 300 psid (1 1/4"-3") media., Full PortStainless Steel (ASTM A351-CF8M) Investment Cast BodyRTFE Seats, PTFE/Viton® Stem SealsStainless Steel Ball and Bottom Loaded StemAvailable in 1/4" – 3" FNPT Ends1000 PSI WOG |
| Valve Size | 1/4 in |
