Additional information
| A Dimensions | 3.14 in |
|---|---|
| Actuator Features | -4 to 176 deg F (Low Temp and High Temp also available), 4X) to provide local and remote indication of valve position (2 SPDT switches)Life-time lubricated, high cycling, Quarter-Turn, rack and pinion |
| Actuator Type | HP064SR10F |
| Application | Agricultural and Food Processing, Alternative Energy and Fuel Production, Bulk Product Movement, Chemical Processing, Compressed Air Services, Condensate Removal, Coolants, Degreasing, Demineralizers, Dewatering and Sludge Movement, Effluent Lines, Filling, Filtration Systems, General Chemical Applications, Hydraulic/Pneumatic Systems and Lifts, Ink Spraying and Cleaning, Line Purge, Machine Cooling, Material Flow, Mixing, Municipal Service, Natural Gas and Oil Production, Pickling, Plating, Solid and Liquid Waste Control, Steel Mills, Washdown |
| Ball Material | 316 Stainless Steel |
| Body Finish | Stainless Steel |
| Body Style | 3-Way |
| C Dimensions | 0.59 in |
| CROSS REFERENCE ITEM | PYSG3AMUSR0209F |
| Number of Ports | 3 |
| Operating PSI(D) | 300 psi |
| Operator | Actuator |
| Pneumatic Actuator Type | Spring Return – Fail Open |
| Port Opening Size | 1/2 |
| Porting Style | L Port |
| REPLACEMENT OR OBSOLETE | OBSOLETE |
| Seal Type | Viton® |
| Seat Material | PTFE |
| Series | PYSG |
| Stem Material | 316 Stainless Steel |
| Stem Seal Type | Viton® |
| Temperature Range - Standard Temp Actuator | -4 to 176 ºF |
| Temperature Range - Low Temp Actuator | N/A |
| Temperature Range - High Temp Actuator | 5 to 302 ºF |
| Thread Type | FNPT |
| Valve Body Material | Stainless Steel |
| Valve CWP | 1000 psi |
| Valve Construction | Stainless Steel |
| Valve Size | 1/2 in |
